fbpx

Esküvőszervező fórumokban, esküvőtervező csoportokban gyakran olvasni, hogy miért kérnek díjat a házasságkötésért az anyakönyvvezetők. Néha keményen fogalmaznak a menyasszonyok, hogy miért gombol le az anyakönyvvezető 30-40.000 Ft-ot és ez milyen mocskos dolog!

Kicsit utánajártunk, hogy is van ez? Mi az igazság, tényleg fizetni kell, ha valaki házasságot köt? Mennyi ez az összeg?

Az időben visszatekintve nem volt mindig úgy, hogy az állami házasságkötési szertartásért díjat kértek, illetve fizettek. Ez díjmentes volt. Aztán valami történt…

Történt, hogy a házasulandók kültéri helyszínen szerették volna a szertartást, volt, hogy léghajón, a településen úszó hajón, fenn a várfokon, lenn a bányában, ipartelepen, a város legutolsó utcájának végén található tónak a partján…stb. és mindezt egy napon. Az anyakönyvvezető ment, ingyen. A Tanács, később Polgármesteri Hivatal túlmunka díjat fizetett (közpénzből), vagy le lehetett csúsztatni a plusz napot, a lényeg, hogy a házasulandók mindezért nem fizettek semmit.

Aztán jött az elvárás a szavazópolgároktól a polgármesterhez, hogy kéne egy szép házasságkötő terem, meg légkondi bele, egy kis hangosítás sem ártana…

esküvő bére, mennyit gombol le az anyakönyvvezető

esküvő bére, mennyit gombol le az anyakönyvvezető

Ezek mind pénzbe kerülnek. Az pedig különösen nyűgös a hivatali életben, ha az anyakönyvvezetőt utaztatni kell, mert az utazás is idő, így egy szombati napon nem tud 10 párt összeadni, csak hatot, vagy kevesebbet, pedig a fennmaradó pároknak is a július huszonvalahányadika lett volna a legtökéletesebb.

Szóval mérlegeltek, először a nagyobb települések önkormányzatai, ahol futószalagon történik a házasságkötési akció, hogy díjat kellene szedni, azért hogy legyen szép házasságkötő terem, az anyakönyvvezető szívesen legyen ott, illetve ha külső helyszínt akarnak, akkor annak a számát valahogy korlátozzuk. Így megalkották az önkormányzatok az egyes anyakönyvi események díjairól szóló önkormányzati rendeletet, amiben szabályozzák, hogy miért mennyi pénzt kérnek.

Az, hogy tényleg ez-e az igazság nem tudhatjuk pontosan, de vélhetően nagyon közel járunk hozzá.

A tény az, hogy ma Magyarországon léteznek olyan települések, amelyek nem kérnek díjat a házasságkötésért és vannak, amelyek igen. A szórás rendkívül nagy, a pár ezer forinttól, a százezres összegig. Aki pontosan tudni akarja, járjon utána, vagyis a házasságkötéssel érintett önkormányzat rendeletét keresse meg az adott település honlapján, vagy keresse meg az anyakönyvvezetőt.

 

Tetszett a cikk? Oszd meg (és uralkodj) 😈

Pin It on Pinterest