fbpx

Ismerős, amikor esküvőtől zeng a nemzetközi sajtó, mert híres sportoló, vagy híres színész, énekes, rocksztár, vagy éppen politikus esküvője közeleg és amikor eljön az esküvő napja, hirtelen nem hallunk róla semmit? Egy közös pózolós fotó jelenik csak meg és a média szeme sír… A résztvevők titoktartási szerződést írnak alá, és nem tudunk meg semmit. Azt szeretnéd, hogy te posztold először a tökéletes esküvői képet. A fotós kirakatába, honlapjára sem szívesen kerülnél? Ha így van, akkor neked szól ez a cikk. 

A fenti esetek mondhatni lightos történetek de fokozhatom azzal, hogy az előnytelen esetleg kompromittáló esküvői fényképek, beszámolók felkerülnek valamelyik közösségi oldalra, vagy mondjuk valami mocskolódós oldalról köszön vissza (jó esetben) az arcképed. Amit azonnal felkap a média és csámcsog rajta az egész ország. Persze, lehet nem vagy olyan híres sztár, hogy a média ráharapjon, de bőven elég lehet, ha a munkatársak, meg a családtagok előtt alakul ki kellemetlen szituáció.

Kié a jog szerint az esküvői fotó, videó

Az esküvőjüket szervező pároktól többször kaptam az alábbi kérdéseket:

1. Hogy lehet megakadályozni azt, hogy valaki a meghívottak közül rossz minőségű, előnytelen fotót tegyen közzé valamelyik közösségi hálón?

2. Mit tegyek, hogy a fotós ne tehesse fel a honlapjára a fényképet és ne használjon engem a saját maga reklámozására?

Talán a legegyszerűbb megoldás ezekre a kérdésekre, hogy megkéred a posztológyanús 🙂 kedves vendéged, amikor a meghívót adjátok, hogy ne hozzon fényképezőt, mert lesz profi fotós és a képekből kedvére válogathat. A meghívott vendégedet vélhetően ismered és tudod róla, hogy italgőzösen marha jó poénnak tartja, ha mindent fellő a nyilvánosságnak a mobiljáról, ezért a kérd meg arra is, hogy mellőzze ezt az esküvődön.

Megteheted azt is, hogy a lakodalom helyén elhelyezel, vagy a dekoros rak ki egy kedves feliratot, ami arról tájékoztat, hogy szeretnénk mi kiválasztani a rólunk készült legjobb fotót és ezt mi szeretnénk a közösségi oldalon megosztani, kérünk, ezért rólunk ne ossz meg fotót. Ezek a barátságos kérések általában beválnak, hiszen nem az ellenségedet hívod vendégnek az esküvődbe, lakodalmadba.

Ha neked az a fontos, hogy a templomi esküvői szertartáson ne használja senki, akkor lehet ötletességbe csomagoltan elszedni a mobiltelefonokat. A pap megkéri a jelenlévőket, hogy egy nagy kosárba tegye bele mindenki a mobilját, mert meg fogja áldani a telefonokat… aztán a telefonok szertartás után kerülnek vissza a gazdájukhoz.   

További megoldás, amit híres ember hírzárlatos esküvőjén szokás alkalmazni: megfelelő létszámú és jól felkészített biztonsági személyzet foglalkoztatása, akiknek feladata a mobiltelefonok belépéskor való elvétele.

A második kérdésre két válasz adható. Az egyik, hogy az esküvői fotóssal megbeszéled, hogy nem szeretnél további felhasználást. Az esküvői fotós (aki komolyan gondolja ezt a szakmát és akiket én ismerek) megérti a kérésed és be is tartja.

A második válasz, hogy szerződésben rögzítésre kerül a fénykép, vagy mozgókép felvétel további felhasználásának lehetősége. A szerzői jogba érdemes beletúrni. A szabályozás szerint azé a fotó, videó, aki készítette, ha nincs egyéb megállapodás. Amennyiben nem szeretnél további felhasználást az esküvői fényképekből, akkor írásos megállapodásban erre, mint láthatod ki kell térni. Vagyis azzal, ha kifizeted az esküvői fényképek árát, a jog még mindig a készítőé, ezért kell külön kitérni a megállapodásban erre a kérdésre.

Fontos azt is tudni, hogy amikor közösségi oldalon osztod meg a fényképed, a megosztás pillanatában lemondasz a jogaidról, persze csak akkor, ha addig is te birtokoltad.  

Pin It on Pinterest