fbpx

A minap érkezett hozzánk egy kérés, ami nem egyedülálló, hiszen arról szól, hogy az esküvőszervezés menetébe bele akar szólni a „mama” a leendő anyós, és már pattanásig feszült a húr, mert ő másmilyen meghívót akar, a dekorációban sincs egyező vélemény, sőt olyan személyeket is meg akar hívni, akikről azt sem tudjuk kicsodák. Mit tegyünk, hogy kezeljük, hogy ne legyen sértődés? Bizony az esküvő szervezése során az ehhez hasonló családi szituációk nagyon sok súrlódást okozhatnak.

Mielőtt belevágnánk, a mi legyen kérdésbe, nézzük meg, honnan fakad a probléma, ássunk egy kicsit a gyökerekhez. Az első diplomám szerint szociálpedagógus vagyok, és az anya-gyerek kapcsolat hatása a személyiségfejlődésre témában írtam a dolgozatomat, ezért elővettem a pszichológia témájú könyveimet…

Az anya-gyerek kapcsolat, ha tovább bontom, anya-lánygyermek; anya-fiúgyermek kapcsolat lesz, vagyis itt vagyunk a gyökereknél, de még nem teljesen! A legtöbb konfliktus az anyós – meny között fordul elő, ezért amit meg kell vizsgálni, az az anya-fiúgyermek kapcsolat, illetve az idősebb nő-fiatalabb nő kapcsolat.

A személyiségfejlődés és az anya-gyerek kapcsolata nagyon foglalkoztatja a pszichológusokat, így bőséggel találunk szakirodalmat, ezért csak pár megállapítást vegyünk szemügyre.

  • Freud szerint a csecsemők azokhoz az emberekhez kötődnek, akik táplálékigényüket kielégítik;
  • John Bowlby hipotézise, hogy a csecsemők azokhoz kötődnek, akik a világ felderítéséhez biztonságos hátteret biztosítanak számukra;
  • Erik Erikson szerint a csecsemők azokhoz kötődnek, akikben megbízhatnak, hogy segíteni fogják őket;

Ha ezt evolúciós pszichológiai szempontból közelítem meg, akkor az anya feladata az egészséges utód megszülése és a veszélyforrásoktól való megóvása. Ehhez pedig az kell, hogy ne kerüljön ki a felügyelete alól a fiúgyermek. Különböző beszámolókban a neten azt találod, hogy a fiatal feleségek arra panaszkodnak, hogy mindig ott van az anyós, mindig felhívja telefonon, ott hallgatózik az ajtó előtt…stb. ez ebből fakad.

Kicsit nézzük meg az anya-lánya kapcsolatot is. Vizsgálatokkal bizonyított, hogy a nők sokat rágódnak az anyjukkal való kapcsolaton, mert sosem találják harmonikusnak, bármilyen is a viszony, és mindig javítani próbálnak rajta. Viszont ez egy megszokott környezet. Bármilyen kapcsolati viszony a jellemző az anya-lánya között, ebbe szocializálódik bele a lánygyermek, viszont a férfi megjelenésével a lány kap egy új nőt (anyóst), akivel nincs kialakult viszonya. Ennek bonyolultsága az összetettségből anya-fia-nő kapcsolatból adódik és elérkeztünk az idősebb nő-fiatalabb nő viszonyhoz, ahol a „tárgy” a fiú, és két tűz közé kerülhet, de ez más téma…

Esküvőszervezésbe szól az anyós? Kezeld.

Esküvőszervezésbe szól az anyós? Kezeld.

A két nő között többféle kapcsolat alakulhat ki. Lehet barátnői, rivalizálós, mártíros, tyúkanyós, tekintélyelvű, de sorolhatjuk…

Most, hogy megnéztük honnan indultunk, nézzük hova érkezünk!

Az biztos, hogy százszor elképzelted az esküvődet. Elképzelted a ruhádat, a színeket, a zenét, hogy mennyire boldog leszel…

Elképzelte az anyukád, hogy a lánya milyen szép lesz és azt, hogy milyen ruhában lesz, mi lesz a zene, milyen színek lesznek és mennyire boldog lesz…

Elképzelte a vőlegényed anyja, a leendő anyós, hogy a fia esküvőjén milyen szép és csinos lesz, hogy milyen ruhában lesz, mi lesz a zene, milyen színek lesznek és mennyire boldog lesz…

Ezek az elképzelések néha találkoznak, néha nem, ezért amit javaslunk:

megütnéd, megfojtanád… azért van más megoldás!

  1. üljetek le és egyeztessetek, hogy ki hogy képzelte el az egészet;
  2. fogadd el, hogy mindenkinek más a habitusa és legyél türelmes;
  3. alkossatok szabályokat (pl1.: nincs sértődés és harag, pl2.: kéthetente pénteken összeülünk és megbeszéljük… stb.);
  4. udvariasan tudasd, hogy ez a te esküvőd, van, amiben kompromisszumot fogsz kötni, de van, amiben határozott elképzelésed van;
  5. határozd meg azt, amiben kompromisszumképes vagy és határozd meg azt, amiben nem;
  6. kérd ki véleményeket, de tudasd, hogy azért van rá szükség, mert a neked legjobban tetsző döntést szeretnéd meghozni, ami lehet a kikért vélemény elfogadása is akár, de lehet nem az lesz;
  7. amiben kompromisszumot kötsz és feladattal is jár, oszd ki és kérd számon (megfelelő udvariassággal, persze);
  8. ne engedj a zsarolásnak és te se zsarolj (pl.: az én pénzem és az lesz, amit én akarok);
  9. az egyeztetésre szánt témát mindig te állítsd össze, ne engedj eltérést a témától és csak a megbeszélés alkalmával közöld a többiekkel a témát. Ezzel lépéselőnyöd lesz, mert a többiek nem tudnak felkészülni  🙂 (ezt óvatosan alkalmazd);
  10. használd ki a lépéselőnyt;
  11. elő fog fordulni érvként, hogy „kislányom, azt úgy szokás, hogy”. Tudd, hogy két utcával arrébb, más a szokás. Ez nem lehet meghatározó, mert a szokások a mobilitás miatt összekeveredtek. Ha olvastad a Mesés Esküvő, vagy olvastad a Mesés Lakodalom e-könyveket, akkor ez egyértelmű számodra.

Ez a 11 pont nem garancia arra, hogy nem lesznek nézeteltérések és arra sem garancia, hogy jó lesz az anyóssal a viszony, de érdemes kipróbálni. Hozzáteszem volt már olyan, hogy a nagy készülődésben nem sikerült megegyezni és a pár elment két tanúval az anyakönyvvezetőhöz, majd bejelentették, hogy összeházasodtak és nem lett esküvő, meg lakodalom, csak egy házasságkötés.

Tetszett a cikk? Oszd meg (és uralkodj) 🙂

Pin It on Pinterest